"Çukurova’nın En İyi Gazetesi"

Son Güncelleme 10:35

Başkent’te siyaset sıcak Yıllarca Ankara’nın tozunu yuttuk…

Savaş Çokduygulu

 

Siyasetin sıcak olduğu süreçlerde Başkent'te gerek TBMM'de gerekse partilerin genel merkezlerinde haber kovaladık. Biraz Ankara havası solumak için bir iki günlüğüne gittik. Ankara'da da yavaş yavaş yaz havasının sıcaklığı hissedilmeye başlanmış ama siyaset daha sıcak esiyor. AK Parti kulislerinde Sayın Başbakan'ın çok sıkıntılı olduğu parti kulislerinde açıktan açığa dillendiriliyor. Haziran ayında AK Parti'de dokunulmazlık ve yeni Anayasa değişikliği konusunda farklı görüşler gündeme geliyor. Ayrıca bu tartışmalar doğrultusunda AK Parti'nin Davutoğlu ile devam edemeyeceği konuşuluyor. Yaşananlara bakıldığında ise AK Parti 'Yeni bir çıkış mı arıyor' sorusunu akıllara getiriyor.

 

AK Parti içinde olası bir kriz yaşanırsa Erdoğan'ın kimi işaret edeceği de merak ediliyor. Davutoğlu'nun kendine göre hesaplarının olduğu ve partinin ağır toplarıyla hareket edeceği kulislerde söyleniyor. Fakat bu süreçler AK Parti'de yaşanır ama parti disiplini fazla tartışmaların yaşanmasına izin vermez. Hatta çıkabilecek büyük bir krize 'Erdoğan izin vermez' diyorlar...

Erdoğan  Türkiye'de halkta karşılığı bulunan tek lider. O'nun siyasi gücünün ülke içinde olduğu kadar ülke dışında da etkili olduğunu söylüyorlar. Ve Türkiye'de sistem sorunu var. Bu sorun da Başkanlık Sistemi ile çözülür. Başkanlık sistemi daha sağlıklı olacak diyenler ve TBMM'nin ağırlığı olacağını, herkesin asli işine odaklanacağını, bürokratların bürokratlığını yapacağını, askerin askerliğini yapacağını, yargının bağımsız olacağını söyleyen 'varsa yoksa Başkanlık Sistemi' diyenler çoğu AK Partili vekiller.

BAYKAL HAMLELERİ

Gelelim CHP Ankara kulislerine...

CHP'de de bir lider tartışması var. Kılıçdaroğlu'da tartışılıyor ve özellikle Baykal'ın hamleleri Kılıçdaroğlu'nu ve ekibini çok rahatsız ediyor. Ancak görüştüğüm Milletvekillerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na ciddi sahip çıktıkları yönünde. Şuan ki konjonktür de Kılıçdaroğlu'ndan iyisinin olmadığı belirtiliyor. Türkiye'de ana muhalefet partisinin daha iyi siyaset üretmesi gerektiği de ve bunda eksiklik olduğu söyleniyor. CHP'nin yapmak istediklerini halka daha iyi anlatabilmesi için politik dilinin yetersiz olduğu ve bu anlamda çalışmaların yapılması gerektiği de konuşulan konular arasında. CHP'nin şu anki izlediği politikanın vatandaşa dokunmadığı söyleniyor. CHP politikalarında değişikliğe gidilmemesi takdirde parti içi muhalefetin sesini daha da gür çıkaracağı Ankara'da konuşuluyor. Olası bir genel seçimde CHP'nin sandıktan istediğini yine alamayacağı bunun sebebinin de izlediği politikaların eksik ya da yanlış olduğu yönünde.

KONGRE POLEMİĞİ

MHP ise olağanüstü kongre tartışmaları yüzünden resmen kaynıyor ve deyim yerindeyse kıyametler kopuyor. Partide yaşanan tartışmalar ulusal medyanın gündeminden hiç düşmüyor. Özellikle Bahçeli ve Akşener tartışmaları partiye gözle görülür bir şekilde zarar veriyor. Kendileri ile görüştüğüm ama ismini açıklamamı istemedikleri Milletvekilleri de yaşanan bu tartışmaların partiyi yıprattığı görüşündeler. Türkiye'nin sıkıntılı günlerden geçtiğini belirten Milletvekilleri kongre tartışmalarının biran önce bitirilmesi gerektiğini kongrenin yapılacak yapılması yapılmayacaksa konun kapatılması gerektiğine vurgusunda bulunuyorlar. Meral Akşener, Türk siyaset arenasında çetin bir ceviz. Ve Partisinin ülke delegasyonunda karşılığı var. Eğer kongreden Meral Akşener çıkarsa partiye ivme kazandıracağı ve oyunu arttıracağına kesin gözüyle bakılıyor. Meral Akşener olur mu olur. Yeter ki kongre olsun.

 

Alın size bir Savaş Çokduygulu kulis bombası...

Meral Akşener'in MHP'nin başına geçmemesi durumunda Doğru Yol Parti'sinin başına geçeceği ve şimdiden alt yapının hazırlandığı dile getiriliyor. Benim her fırsatta söylediğim bir laf var 'Siyasette 1 gün ve 1 saat çok önemli' derim. Anlaşılan o ki ilerleyen zamanlarda siyaset kartları yeniden karılacak. Olası bir erken seçim olursa bunun AK Parti'ye yarayacağı ise ortada. Ana Muhalefet ve muhalefet partilerinin Milletvekilleri AK Parti'nin dış politikasını benimsemediğini ve eleştirdiğini ciddi bir şekilde bağıra bağıra söylüyorlar. Ama sağduyulu Milletvekillerinin de terörün bitmesini ülkenin huzurlu günlerine geri dönmesini istedikleri de açık.

Ankara kulislerinde konuşulanlar şimdilik bunlar.

İlerleyen günlerde önemli gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğim...

 


Haberin Yazarı   :   Savaş Çokduygulu       Eposta Adresi   :  savas.cokduygulu@5ocaknews.com

Yazarın Önceki Yazısı  :   Adımıza yakışmazdı

Haber Tarihi : 24.04.2016         Bu Haber 2753 Kez Okundu.Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

REKLAM

Facebook

Twitter